Online ürün veya hizmet satan bir işletmeniz varsa ve bunu nasıl daha başarılı hale getirebileceğinizi merak ediyorsanız, bu klavuzda yer alan bilgileri, e-ticaret web sitenizi geliştirmek için kesinlikle uygulamalısınız.

E ticaret sitesini neden kurmanız gerektiğini ve neden bu kadar faydalı olması için bu kadar çaba sarf etmeniz gerektiğini soruyorsanız, gelin bu konuyu biraz tartışalım.

Online e-ticaret web sitesi, her yerden ve her zaman daha fazla müşteriye ulaşabildiğiniz için perakende işiniz için kesinlikle çok çeşitli yeni fırsatlar sunar. Online müşterilerin %76’sının online alışveriş yaptığını ve %25’inin bunu ayda en az bir kez yaptığını düşünün. E-ticaretin dünya çapındaki toplam perakende satışlar içindeki payının önümüzdeki 4 yıl içinde daha da artması beklenirken, genç nesiller tamamen çevrimdışı yerine online mağaza seçeneğini tercih ediyor. Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin 2022 yılı ilk 6 Ay verilerine göre e-ticaret hacmi 163,2 Milyar TL’ye yükselmiş durumda. 

Bu nedenle, çevrimdışı işinizi yeni teknoloji zorluklarına uyarlamanız gerekir.

Ancak bir e-ticaret web sitesine sahip olmak, tüm çevrimiçi müşterilere sahip olduğunuz anlamına gelmez. e-Ticaret son derece rekabetçi bir iştir. Bu nedenle, işinizde beklediğiniz doğru sonuçları elde etmek için, diğer eticaret paketlerinin arasından sıyrılmanızı sağlayacak bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Bu konuda size yardımcı olmak için online mağaza geliştirme konusunda bir rehber hazırladık.

E-Ticaret Web Sitesi Geliştirme Süreci

E Ticaret sitesiniz için yatırım yapmaya karar vermeden önce bazı önemli noktaları kaçırmamak gereklidir, öncelikle bu noktalara değinelim;

1. Ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve müşterilerinizi tanımlayın

Herhangi bir işletmenin, müşterilerinin kim olduğunu anlaması, onlara en anlamlı şekilde ulaşabilmeleri için hayati önem taşır. Potansiyel müşterilerinizi daha iyi anlamanın bir yolu, rakiplerinizden kimin satın aldığına bakmaktır. Rakiplerinizin ilgisini çeken demografik bilgileri inceleyerek, pazarlama kampanyalarınızı kime hedeflemeniz gerektiğini bilebilirsiniz.

2. E-ticaret web sitesi geliştirme platformunun tüm yönlerini göz önünde bulundarak geliştirme ekibinizi ve/veya eticaret paketinizi seçin

Doğru e-ticaret platformunu seçmek, şirketinizin halka açık yüzünün temelini oluşturduğundan, herhangi bir online işletme için kritik öneme sahiptir. Ancak e-ticaret paketinizi seçmeden önce, sizin kurumsal kimlik yapınıza göre onu tamamen işlevsel bir web sitesi haline kimin geliştireceğini düşünün. Şirket içi bir yazılım geliştirme ekibiniz yoksa, sizin için en uygun olan doğru geliştiricileri bulmayı düşünmelisiniz. İşi halledebilecek firmadaki ekibin sizinle birlikte çalışmasını sağlayana kadar doğru şekilde ilerleyemezsiniz.

E-Ticaret platformunuzu seçerken, iş gereksinimlerinizi ve alıcı portresini göz önünde bulundurmanız gerekir. Hedeflerinize hizmet etmesi ve kullanıcılar için kullanışlı olması gereken özelliklerin bir listesini yapın. Göz önünde bulundurmanızı önerdiğimiz platform özelliklerinin bir listesi:

 • ERP, CRM ve Veritabanı Uyumluluğu ve Entegrasyon
  Kolay entegrasyon sağlamak ve geçiş sırasında kapalı kalma süresini önlemek için son derece uyumlu bir platform seçin. Muhtemelen bu konuda size yardımcı olacak profesyonellere ihtiyacınız olacak, ancak mükemmel UX ve çekici görsellere sahip istikrarlı bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için harcadığınız paraya ve zamana değer.
 • E-Ticaret Web Sitesi Özelleştirme Kapsamı
  Web siteleri, ürün veya boyut varyasyonlarını listeleyebilmelidir. Bozulabilir ürünleri benzersiz ağırlık veya boyut ölçümleriyle listelemeleri ve alışveriş listeleri gibi özellikler sunmaları gerekir. Geniş kişiselleştirme kapsamına sahip bir platform seçmek, bu tür özellikleri geliştirmenizi mümkün kılar. Bu, tatmin edici müşteri deneyimi sunmanın ilk adımıdır.
 • Güçlü Bir Arka Plan Stratejijiyle Donatılmış Yönetim Paneli
  Daha iyi e-Ticaret web siteleri, bir taraftan yüksek performans ve çözüm güvenliği ve diğer taraftan kullanımı kolay yönetici deneyimi sağlayan sağlam bir backend teknolojisi tarafından desteklenmiş olmalıdır. Yüksek kaliteli bir platform, birden çok oturum açma, envanterde kolay değişiklikler, siparişlerin stoğunu alma yolları vb. gibi çeşitli yönetici özellikleri sağlamalıdır.
 • Mobil Uyumlu, Duyarlı e-Ticaret Web Sitesi
  Mobil uyumlu bir e-ticaret web sitesinin önemi göz ardı edilemez. Salesforce araştırmasına göre 2018’de tüm e-ticaret tatil trafiğinin %60’ı mobil cihazlardan geldi. Müşteriler bugünlerde telefonlarıyla çok daha fazla alışveriş yapıyor. Web sitenizin mobilde etkileşimli ve kolay bir deneyim oluşturmasını sağlamanız gerekir. E-ticaret sitesini mobil uyumlu hale getirmek için Google tavsiyelerini uygulayabildiğinizden emin olmalısınız.
 • E-ticaret Pazarlama
  E-Ticaret platformunuz tarafından sunulan pazarlama araçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bazı platformlar, analiz araçları, sosyal medya web siteleri, e-posta ve promosyon araçları vb. ile entegrasyon sunar.

3. E-Ticaret Paketinizi Seçme Zamanı Geldi

Şimdi, e-ticaret mağazası geliştirmenin hangi yönlerini dikkat etmeniz gerektiğini bildiğinize göre, en iyi e-ticaret web sitesi paketlerini karşılaştırabilir ve işletmeniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Dünya üzerinde tüm eticaret gereksinimleri maximum anlamda sağlayabilen bir kaç platform var, bunlar:

 • Shopify Alt Yapısı
  Muhtemelen Shopify altyapısı, diğer e-ticaret çözümleriyle karşılaştırıldığında, bugün piyasadaki geliştirme için en iyi platformlardan birisidir. Shopify platformunu kullanarak ölçeklenebilir bir çevrimiçi mağaza geliştirebilirsiniz. Facebook, Amazon, Instagram ve daha pek çok hizmet dahil olmak üzere birçok sosyal platformda ürün satma yeteneğine sahiptir.
 • Wix Alt Yapısı
  Wix, muhtemelen en çok küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için uygundur, ancak eticaret işletmesinin bir çok özelliği sistem üzerinde yer almaz. 500’dan fazla tasarım şablonuna sahiptir, bu nedenle şirketinizin spor, güzellik, çocuk ürünleri vb. ile ilgisi olup olmadığına bakılmaksızın kendi işinize uygun olanı bulabilirsiniz. Tüm şablonlar mobil kullanım için optimize edilmiştir.
 • BigCommerce
  Bu, e-Ticaret web sitenizi temel alabileceğiniz başka bir harika platformdur. Ölçeklenebilir bir site oluşturur ve rakiplerinin sahip olmadığı birçok faydalı SEO aracına sahiptir.
 • Weebly
  Sürükle ve bırak gibi özelliklerle Weebly, ustalaşması en kolay platformlardan biridir. En iyi özelliklerinden biri, tüm ürünleriniz için özel sayfalar oluşturmanıza izin vermesidir. Ancak bu sonucu elde etmek için Web Geliştiricinizin çok büyük bir efor sarfetmesine ihtiyacı olduğunu da belirtmekte yarar var.
 • Magento
  Magento, çevrimiçi mağazalar geliştirmek için mevcut favori araçlardan biridir. Dünyanın her yerinde, tüm açıklamaların ve deneyim seviyelerinin geliştiricileri onu profesyonel ortamlarda kullanıyor. Ancak kurulumu, güncelleme işlemleri ve bakımı oldukça zor ve yüksek seviyede uzmanlık istediği gibi, güvenlik konusunda php tabanlı olduğu için yine alanında uzman bir server güvenlikçisi ile çalışmanız gerekecektir.
 • Nopcommerce
  Nopcommerce kendi içerisinde 3 farklı iş modeli için çözümleri barındırır, kobiler,kurumal ve küresel çalışmak steyenler için gerekli tüm özellikleri tek elden sağlar. Arkaplan alt yapısını ister .Net Core, ister MVC ile sağlayabilirsiniz, IL(.dll) katmanlı olduğu için varsayılan olarak güvenlik seviyesi çok yüksektir. İhtiyacınıza göre profesyonel mobil uyumlu tasarım şablonu seçimi yapabileceğiniz, global ölçekte büyük kurumların tercih ettiği B2B ve B2C çözümü de içine alan, çok dilli, çok kur destekli bir eticaret platformudur.

Diğer bazı e-Ticaret web sitesi geliştirme platformları WordPress ve Big Cartel‘dir. Bahsettiklerimizin dışında irili ufaklı daha pek çok şey var. E-Ticaret sitesi geliştirme platformunuza karar verdikten sonra, geliştirme sürecini başlatmak için bir plan oluşturmanın zamanı geldi.